İYTE teknoloji ve bilimin nefes aldığı, yaşadığı üniversite

İYTE teknoloji ve bilimin nefes aldığı, yaşadığı üniversite

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ REKTÖRLÜĞÜ (Basın ve Halkla İlişkiler Birimi)

İYTE, teknoloji ve bilimin nefes aldığı, yaşadığı üniversite …

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde eğitimlerine devam eden Makina Mühendisliği son sınıf öğrencileri, bitirme projeleri kapsamında kaldırım ve yol kenarındaki otları temizlemeye yönelik araçlar tasarladılar ve imalatını gerçekleştirdiler.

Öğrenciler 10 kişilik 3 grup halinde çalışarak, birbirinden farklı 3 fonksiyonel araç ortaya çıkarttılar.

Mühendislik Tasarımı dersi koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ünver ÖZKOL “öğrenciler, tasarladıkları makinanın istenilen fonksiyonu yapmasının yanı sıra kendilerine sunulan boyut, ağırlık ve toplam fiyat gibi kıstasların altında çalışarak, hem fonksiyonel bir araç tasarladılar, hem de kendilerini gerçek hayattaki problemlere hazırlayan çok öğretici bir tecrübe kazanmış oldular” dedi

ÖZKOL ayrıca, “Öğrenciler gerek araç tasarımlarını gerekse bazı mühendislik hesaplarını bilgisayar ortamında gerçekleştirdiler.  Tasarım süresince takım çalışması yaparak, tasarımda yapılması gereken birçok mühendislik hesabını da bu sayede çok kısa bir sürede gerçekleştirdiler. Bunlar arasında direksiyon aksamının hesabı, şasinin dayanım ve titreşim hesapları ve güç iletim hatlarında mukavemet hesapları sayılabilir.  Bu hesaplamalardan çıkan sonuçlar devamlı olarak bilgisayarlı ortamda devam eden tasarım sürecine beslenerek üretim ve çalışma sırasında oluşabilecek hatalar minimuma indirilmeye çalışıldı.  Bu süreçte Makina Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri öğrencilere danışmanlık yaparak hem tasarımın doğruluğunu kontrol ettiler hem de bu dersin, öğrenciler için mümkün olduğunca öğretici olmasını sağladılar.” dedi.

Bölüm Başkanı Doç. Dr. Metin TANOĞLU; İYTE Makina Mühendisliği Bölümünün araştırma yoğun esaslı eğitim ve araştırma faaliyetleri içerisinde olduğunu, lisans eğitimi düzeyinde, 1. sınıftan itibaren araştırma ve proje odaklı çalışmanın eğitim programının temelinde yer aldığını belirtti. Ayrıca, Makine Mühendisliği Bölümünün ÖSS puan sıralamasına göre kamu üniversiteleri arasında 2007 yılı itibari ile Türkiye’de 6. sıraya yerleşerek eğitimde kalite açısından da tercih edilen programlar arasında olduğunu da sözlerine ekledi.

iyte_LOGO İzmir’in üreten ve yeniliklere imza atan üniversitesinde, öğrenci ve akademisyenlerin bu ve benzeri ortak çalışmalarıyla, bilimin gelişmesine katkıda bulunulduğu gibi, öğrencilerin çalışma hayatına hazırlanmasına ilişkin önemli tecrübeler kazanmaları da sağlanmaya çalışılmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*