HAIMER kalitesiyle Takım Ölçme ve Ayarlama Sistemi

HAIMER kalitesiyle Takım Ölçme ve Ayarlama Sistemi

Microset GmbH firmasının devralınması ile HAIMER Grubu, takım tezgahlarına en uygun ve tamamlayıcı takım yönetim seçenekleri sunabilen, en iyi sistem sağlayıcısı haline gelmiştir. Microset takım ölçme ve ayarlama makineleri, HAIMER´in yüksek kalite standartlarını en iyi şekilde temsil etmekte ve neredeyse tüm makine operatörlerinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.B01_HAIMER_Microset-Bielefeld.jpg

HAIMER Microset GmbH Bielefeld´de faaliyet göstermektedir. Fabrika, HAIMER Kuzey Almanya Satış ve Pazarlama bölümü olarak hizmet vermektedir.

Başarılı bir işleme süreci, hassasiyetin iş milinden kesici uca kadar ulaşmasını sağlayan güçlü makineler ve yüksek hassasiyetli takım tutucu teknolojisi gerektirmektedir.Takım tutucu teknolojisinde Avrupa pazar lideri olan HAIMER, son birkaç yıl içerisinde takım tezgahlarına en uygun ve tamamlayıcı takım yönetim seçenekleri sunabilen, en iyi sistem sağlayıcısı haline gelmiştir. HAIMER Grup Yöneticisi ve Başkanı Andreas Haimer bu gelişimi şöyle açıklamıştır: »Microset Gmbh´ın kısa süre önce DMG MORI şirketinden devralınmasının ardından, genişleyen ürün çeşitliliğimiz ile tüm prosese tek bir kaynaktan tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde cevap verebiliyoruz».

Andreas Haimer için, Microset takım ölçme ve ayarlama cihazlarının da yüksek HAIMER kalitesine sahip olması ayrıca önem taşımaktaydı. Andreas Haimer söz konusu HAIMER kalitesi konusunda kesinlikle şüphe olmadığına vurgu yaparak bu durumu şöyle açıklamıştır » Tüm Microset makineleri -temel modellerden, tam otomatik ölçüm makinelerine kadar- sahip oldukları birinci sınıf donanım, ideal ergonomik yapı ve kolay kullanım özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Bu özellikler, sık tekrarlanan kalibrasyon ihtiyacını azaltan ve üretim alanında sonradan ortaya çıkabilecek problemleri çözmeye yardımcı olan dökme demirden oluşan sağlam bir ana gövde ile desteklenmektedir.

Lineer tahrikli birinci sınıf makineler

Kapsamlı ürün porföyünden öne çıkan ürünlerden biri VIO linear serisidir. Delme, frezeleme ve tornalama takımlarının yüksek hassasiyetli ölçme ve ayarlanması için lineer sürücüye sahip olan pazardaki tek cihaz VIO linear cihazlarıdır. X ve Z eksenlerinde doğrudan tahrik sistemi kullanıcıya en büyük takımlarda dahi en hassas, güvenilir ve oldukça dinamik bir pozisyonlama olanağı sağlamaktadır. ±2μm’lik rekor ölçüm tekrarlama hassasiyeti değeri, cihazın sahip olduğu yüksek kaliteyi belirtmektedir. Lineer motor ile arttırılmış yüksek hız, ölçüm prosesinde %25´e kadar verimlilik sağlamaktadır. Üstelik hepsi iyi bir fiyat-performans dengesi ile sunulmaktadır.

HAIMER Microset VIO serisinin tüm makineleri, tüm ihtiyaçları karşılayabilecek modüler bir dizayna sahiptir. 160 kg´a kadar ve çap ile ölçme uzunluğu 1.000mm´ye kadar olan takımlar, bu serideki makinelerde ölçülebilir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak cihazlar, entegre edilmiş HAIMER shrinkleme teknolojisi ile, tam otomatik CNC takım ölçme makinelerine yükseltilebilir. Eşsiz dizayn, operatörün ideal kullanımı için ergonomik bir fonksiyonellik garanti etmektedir. Hem işmiline hemde kontrol paneline erişim oldukça kolaydır.

Yenilikçi »tek el ile kullanım» özelliği, eksenlerin manuel ve otomatik olarak hareket ederek, ölçümü mümkün kılmakta ve μm-hassasiyetli pozisyonlamayı garanti etmektedir. Ardından, görüntüyü analiz eden Microvision VIO yazılımı ile hızlı ve doğru ölçme gerçekleştirilerek üretim prosesi süresince maksimum kalite elde edilebilmesine yardımcı olunmaktadır. Takım ölçümü, yüksek çözünürlüklü geniş ekran monitörü sayesinde daha da kolaylaşmaktadır.

En temel makinelerle bile en yüksek hassasiyet

HAIMER Microset UNO serisi ile temel hedefiniz, hassas takım ölçme ve ayarlama olduğu gibi bunun sürekliliğini de sağlamak olacaktır. Birçok farklı seçeneği sayesinde, UNO serisi fiyat-performans dengesini en iyi şekilde ortaya koyar. Dokunmatik ekran, RFID-Çip-Sistemi ve tüm geleneksel CNC kontrol üniteleri için mevcut olan »post-processor» seçeneklerine ilave olarak, autofocus veya automatic drive gibi yükseltilmiş cihaz olanakları mümkündür. UNO autofocus ve manuel kullanımlı versiyonu arasındaki fark; autofocus cihazının c-ekseninde bir CNC kontrol sistemi ile kesici uca otomatik olarak odaklanabilmesidir. Çoklu kesici uca sahip takımlar için, bu opsiyon zaman kazandırıcı bir seçenektir. Buna ek olarak, automatic drive cihazı ile, z-ekseninde farklı düzlemlerdeki ve x-eksenindeki ölçüm noktalarına otomatik olarak pozisyonlanabilmektedir. Kullanıcı herhangi bir özel bilgiye veya eğitime sahip olmak zorunda değildir, çünkü bir tuş ile cihaz çoklu kesici uçlara ve farklı kademelere sahip karmaşık takımların değerlerini ayrı ayrı ölçebilmektedir. Gerektiğinde, her iki versiyon da standart model gibi manuel olarak çalıştırılabilir.

UNO serisi iki farklı ölçüde mevcuttur. Bu serideki cihazlar, maksimum takım uzunluğu 400mm olan UNO 20/40 ve maksimum takım uzunluğu 700mm olan UNO 20/70 modellerinden oluşmaktadır. Her iki versiyon da 19″ düz ekranla donatılabilmektedir. 22″ veya 23″ dokunmatik ekran ve konforlu sistem kabini ayrıca opsiyon olarak mevcuttur. »Noktasal kumpas» ölçüm yöntemi kullanılarak, standart modellerde dahi çapı 100mm´ye kadar olan değerler ölçülebilir. İşmili adaptörleri sayesinde temel SK50 konik arayüzüne ilave olarak HSK, Capto, VDI, KM veya BMT gibi en popüler arayüzleri kullanabilmek ta mümkündür.

Termal olarak kararlı dökme demir konstrüksiyon

FEM optimizeli ve termostabil dökme demir yapı, Microset takım ölçme ve ayarlama cihazlarının temel yapısını oluşturmaktadır. 3-noktalı-ayak sistemi ile oldukça rijit ve kararlı yapıya sahip olan ana gövde, cihazın stabil ve güvenli bir şekilde pozisyonlama yapmasını sağlar ve üretimde mümkün olan en yüksek verimlilik için tümüyle kolay bir kurulum garanti eder. Kameranın, kesme kenarı görsel kontrolü modu ve opsiyonel »manuel hassas ayarlama» gibi ek özellikler ile makinelerin fonksiyonelliği daha fazla arttırılabilir.

Dokunma ile hareket (x- ve z-eksenlerinde fren çözme için akıllı sensör fonksiyonu) özelliği ile UNO serisi, kullanımı daha da kolay hale getirerek takım ölçme ve ayarlamaya giriş olarak yeni standartlar ortaya koymaktadır. Microvision UNO, operatörlere, hassas ölçüm sonuçları üreten, neredeyse sezgisel kullanım kolaylığı sunmaktadır. Hassas odak penceresi, doğruluğu arttırır ve en karmaşık takım tipleri için bile doğru ölçüm değerleri sağlar. UNO serisi, termal etiket yazıcı, vakumlu sıkma sistemi, torna takımları rotasyon merkezini ayarlamak için ikinci kamera ve mekanik sıkma sistemli yüksek hassasiyetli (2 μm hassasiyet) ISS işmili gibi seçenekler ile donatılabilmektedir.

Andreas Haimer Microset´in avantajlarını şu şekilde özetlemiştir: “Microset, takım ölçme ve ayarlama teknolojisi alanında, yatırım yapmak isteyen her bir müşteriye, yüksek performanslı, alternatif çözümler sunmaktadır. Takım ölçmek için çalışma alanınızda, hali hazırda başka teknolojiler mevcut olsa bile, kendisine yaptığınız yatırımı kısa sürede geriye ödeyebilmektedir. Böylece, uzun bekleme sürelerinden kurtulduğunuz gibi makine duruşlarından da kaçınmış olacaksınız. Cihazların kolay ve sezgisel kullanımı, üç vardiyalı üretimde bile herbir farklı çalışan tarafından rahatça çalıştırılabilmesini garanti etmektedir. Kısaca, Microset makinelerini kullanabilmek için haftalarca eğitim almanıza gerek yoktur. Ayrıca, tekrarlanabilir sonuçlar alabilmek için de makinayı klimalı bir odaya almanıza da gerek kalmamaktadır».

10369-B02_HAIMER_Microset_AHaimer_1

 

 

 

 

 

 

HAIMER GmbH Grup Yöneticisi ve Başkanı Andreas Haimer: “Microset takım ölçme ve ayarlama teknolojisi, mevcut olan yüksek hassasiyetli shrinkleme ve balanslama teknolojisinden oluşan ürün portföyümüzü mükemmel bir şekilde tamamlamaktadır. Takım yönetimi için tüm yönlerden tamamlayıcı bir sistem sağlayıcı durumuna gelmiş bulunmaktayız.»

10369-B03_HAIMER_Produktuebersicht_2

 

 

 

 

 

Microset takım ölçme ve ayarlama teknolojisi ile HAIMER mevcut ürün portföyünü tamamlamış ve takım yönetimi için tüm yönlerden tamamlayıcı bir sistem sağlayıcı durumuna gelmiştir.

10369-B04_HAIMER_UNO_premium_UNO_autofocus_VIO_linear_3

 

 

 

 

Tüm cihaz çeşitleri: manuelden yarı-otomatik ve tam otomatik ölçüme: HAIMER Microset UNO premium, UNO autofocus und VIO linear.

HAIMER hakkında:
HAIMER, Almanya’nın Bavyera eyaletinde Augsburg kentinin yakınlarında bulunan Igenhausen´de faaliyet göstermekte olan orta ölçekli bir aile şirketidir. HAIMER; otomotiv, havacılık, enerji, demiryolu ve genel imalat gibi diğer sanayi kolları için olduğu gibi tüm metal işleme alanlarında yenilikçi ve yüksek hassasiyetli ürünlerin tasarımını, üretimini ve satışını yapmaktadır.
Shrink ve balans makinası, 3D Sensör ve tüm tercih edilen işmili arayüzüne sahip farklı uzunluklardaki takım tutucular gibi ürünlerinin yanı sıra, ürün çeşitliliğinde ayrıca karbür frezeleri ve taşlama adaptörlerini de içermektedir.

Yaklaşık olarak dünya çapında 500 çalışanı mevcuttur ve bunların 350´si en modern makinalar ve yüksek seviyedeki otomasyona sahip Igenhausen’de bulunan üretim tesisinde çalışmaktadır. Tecrübeli, dinamik ve yüksek vasıflara sahip çalışanları, bilinen en iyi “HAIMER kalitesi” ni benimsemişlerdir. Aktif bir stajyerlik bölümüne sahip olan şirket, ortalama 40 stajyeri ve yüksek seviyedeki işe alım oranı ile birlikte, Alman üretim lokasyonunun geleceğini korurken aynı zamanda vasıflı çalışanlarını da koruma altına alır ve genç yeteneklerin gelecek eğitimine katkıda bulunur.

Günlük ortalama 2.000 adet takım tutucu üretme kapasitesi ile, takım tutucu teknolojisi alanında Avrupa pazar lideri olan şirketimiz için, ürünlerinin teknolojik sınırlarını yükseltmek oldukça önem arz etmektedir. Bu sebepten dolayıdır ki; HAIMER ailesi olarak, kaynaklarımızın %8-10’u sadece AR-GE hizmetleri için kullanmaktayız. Amacımız her gün daha iyiye ulaşmaktır ve bu isteğimiz şirketimizin sloganı olan “Kalite kazanır” ilkesi ile daha da perçinlenmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*